Bánfalvy Csaba kutatásai a munkanélküliség szociális és regionális jellemzőiről Bánfalvy Csaba az OTKA, a Népjóléti Minisztérium, a Munkaügyi Minisztérium és a Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskola támogatásával empirikus vizsgálatot végzett 1991 és 1993 között a magyarországi munkanélküliség szociális és regionális jellemzőinek feltárására. A munkanélküliek szociális jellemzőiről mondja:
"A tipikusan munkanélküli családmodell két szélső pólusra bomlik: a nőtlenek-hajadonok az egyik típusban, az elváltak, különélők és élettárssal élők, a másik típusban."
A tartósan munka nélkül élők között az elváltak, külön élők, élettárssal élők és sokgyerekesek aránya magasabb, mint az átlagnépesség körében. Ugyanakkor a házasok körében is egyre növekszik a tartós munkanélküliség, aminek következtében a házasságban élők családi konfliktusai szaporodnak. A vizsgálat megállapítja, hogy Magyarországon nem tapasztalható a munkanélküliek nagyfokú izolációja, nem következett be az önértékelés összeroppanása sem. Bánfalvy szerint e jelenség magyarázata az úgynevezett státusinkonzisztencia, azaz a csekély kereseti lehetőséggel, nehéz fizikai munkával járó, az alkotás örömétől megfosztott munkahely elvesztése nem nagy szerencsétlenség. Megállapítja továbbá, hogy a magyar munkanélküliség nem jelent tétlenséget. Vannak olyanok, akik vállalkozó munkanélküliek; s vállalkozásuk előkészítéseképpen választják ezt az életformát, mások helyzetét kényszerek alakítják. Önkéntes munkanélkülinek nevezi azokat, akik elvetik vagy elhalasztják a visszatérést a munkaerőpiacra. Közöttük is megkülönböztet próbálkozókat, kivárókat és kivonulókat Nem hagyhatjuk figyelmen kívül azonban, hogy a tanulmány "pillanatkép", a munkanélküliség belső összetétele és a munkanélküliek helyzetmegítélése egyelőre még folyamatosan változik. Bánfalvy szerint szociálisan és munkaerő-piaci szempontból a pályakezdő munkanélküliek a legkiszolgáltatottabb csoport, akiknek száma 1993-ig két és félszer olyan gyorsan emelkedett, mint az összes munkanélküli száma. 1993 közepén az országos adatok szerint a 15-19 éves munkavállalói korosztály harmada, a 20-24 évesek hatoda volt munkanélküli. (OMK) A pályakezdők egyik alcsoportja munkanélküliként "parkolópályára" került, másik alcsoportjuk szakképző intézetben szerzett képesítés ellenére sem tud elhelyezkedni, s kisebb részben idetartoznak a felsőoktatásban végzett, elhelyezkedni nem tudó diplomások.
|