előzőHorizontális szempontok tervezése A fenntarthatóság biztosításakövetkező
Indikátorok meghatározása

A mutató, más néven indikátor egy olyan szám, aminek segítségével egy cél elérésének szintjét lehet szemléltetni. A mutató mennyiségi információt nyújt, hogy segítse a beavatkozások szereplőinek kommunikációját, tárgyalásait és a döntéshozatalt. A mutató olyan elemeket számszerűsít, amelyek egy program nyomon követése során (monitoring) vagy értékelésében relevánsnak minősülnek.



Az indikátorok típusai a projekt egyes szintjeihez kapcsolódnak:

•    Forrás vagy input-mutatók,

•    Kimenet vagy output-mutatók,

•    Eredménymutatók (közvetlen, azonnal jelentkező „hatás"),

•    Hatásmutatók (közvetlen és közvetett, jellemzően később jelentkező hatások).

A forrás- vagy input-mutatók a projekt költségvetésére vonatkoznak. Számszerűsítve rögzítik a projektet megvalósítók által igénybe veendő eszközöket, jellemzően pénzeszközöket.

A kimenet vagy output-mutatók a tevékenységekre vonatkoznak, mivel számszerűsítik a tevékenységek nyomán létrejövő közvetlen eredményeket. Ezek jellemzően fizikai elemeket mérnek (pl. megépített út hossza, képzések száma).

Az eredménymutatók a projekt azonnali és közvetlen hatásaira vonatkoznak. A közvetlen résztvevőket, illetve igénybevevőket érintő változásokról nyújtanak információt. Ezek egyaránt lehetnek fizikai mutatók (pl. az utazási idő csökkenése, vagy a kiképzett emberek száma), vagy pénzügyi mutatók (pl. a szállítási költségek csökkenése).

A hatásmutatók a projekt olyan következményeire utalnak, amelyek jellemzően közvetlenül és hosszabb időtávon jelentkeznek. A hatások bekövetkezése szinte kivétel nélkül a projekten kívül álló tényezőktől is függ (pl. munkahely-teremtés, profit-növekedés). Egy projekt hatásainak mindig illeszkednie kell az adott program/prioritás/intézkedés célkitűzéseihez, és ennek egyértelműen meg kell jelennie az indikátorok meghatározásakor.



Egy humánerőforrás-fejlesztési projekt tipikus része lehet például egy képzés (mondjuk munkanélküliek részére), amihez kapcsolódó indikátorok a következők lehetnek:

•     forrásmutató: tanárok száma és bére, képzés dologi költségei, stb.

•     kimenet mutató: X óraszámú képzés(ek)

eredménymutató: képesítést szerzett személyek száma (kiképzett személyek száma) (Itt meg kell jegyezni, hogy a képesítést szerzett személyek száma nem feltétlenül egyezik meg a képzéseken részt vettek számával. Rendszerint nem minden beiratkozott fejezi be sikeresen a képzést. Az eredmény mutató minden esetben a valóban képesítést szerzett személyek számára vonatkozik.)

hatásmutató: A képzést elvégzők közül azok aránya (vagy száma), akik állást találnak bizonyos időn belül (Ez a hatásmutató egyértelműen jelzi a projekt kapcsolatát a programmal, ha a program célja például a munkahelyteremtés.)

A projekt indikátorainak meghatározásakor figyelembe kell venni néhány minőségi kritériumot, amelyek az alábbiak:



Az adatok tényleges hozzáférhetősége a legelső minőségi kritérium. Ha egy adott mutató hozzáférhetetlen, akkor gyakorlatilag nem alkalmazható. Célszerű tehát olyan indikátort megnevezni, amely a megvalósítás adott szakaszában biztosan kimutatható.

Az indikátor legyen megbízható, azaz a valós állapotot tükrözze.

Az információ frissessége nagyon fontos minőségi kritérium, azaz egy adott időponthoz kötött indikátornak valóban arra az adott időpontra vonatkozó információt kell mutatnia.

A mutatónak relevánsnak kell lennie, azaz a projekt azon jelenségét kell mérnie, ami érdekes a program egésze szempontjából (képzési projekt esetében például releváns kimenet mutató a képzés óraszáma, de nem annyira érdekes, hogy ezt délelőtt vagy délután tartják-e).

A jó mutatónak meghatározottnak kell lennie, hogy bárki, akinek használnia kell, megértse, és valóban arra a jelenségre vonatkozzon, amit mérni szeretnénk. A mutató értelme, jelentése, azonos kell, hogy legyen a döntéshozók, a nyilvánosság és a projekt­menedzsment számára, pontosan kell tükröznie a mért, vizsgált fogalmat.



Fenti szempontok figyelembevételével az Operatív Programok kidolgozása során összeállt az az indikátor-rendszer, amely a program különböző szintjeihez kapcsolódva lehetővé teszi az egyes célkitűzések elérésének megfigyelését. Mivel az egyes projektek számszerűsíthető eredményeit programszinten is összesíteni kell, a pályázati adatlapon és az előrehaladási jelentésekben előre meghatározott indikátorok szerepelnek, amelyek értékeit a pályázónak/kedvezményezettnek meg kell határoznia a saját projektjére vonatkozóan. Amennyiben a megadott indikátor az adott projekt esetében nem releváns, a használata természetesen nem szükséges.



A programszinten összesíteni kívánt indikátorokon túl, amelyeket a pályázati adatlap tartalmaz, minden kedvezményezett további célkitűzéseket számszerűsíthet (pl. ebben az útmutatóban megfogalmazott elvek alapján), amelyekkel saját projektjeik előrehaladását és sikerességét mérni lehet a megvalósítás folyamán. A szerződéskötés során azonban csak a pályázati adatlapon már közzétett mutatók pontos számszerűsítése történik. Ezzel együtt az Irányító Hatóság fenntartja a jogot magának, hogy a támogatási szerződésben korábban nem szerepelt indikátorokat is rögzítsen., amennyiben ez a nyomonkövetés szempontjából feltétlenül szükséges..



előzőHorizontális szempontok tervezése A fenntarthatóság biztosításakövetkező